Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Jak przygotować klimatyzator przed nowym sezonem?
(2021-04-26)

Zbliża się lato, a wraz z nim upały. Podczas wysokich temperatur przebywanie w pomieszczeniach będzie bardziej komfortowe dzięki klimatyzacji, żeby jednak działała ona w pełni poprawnie, musi być odpowiednio serwisowana. Jak zadbać o system klimatyzacyjny przed rozpoczęciem nowego sezonu?

klimatyzatormistral_korzysci_dla_uzytkownika_wymianafiltrow_lindab.jpg

Konieczny przegląd techniczny urządzenia
Klimatyzacja zapewnia latem przyjemny spadek temperatury w całym pomieszczeniu, gdyż jej główną rolą w czasie upałów jest chłodzenie. Ważne jest jednak, aby zadbać o jakość i czystość chłodzonego powietrza. Jego jakość zależy w dużej mierze od tego, jak często dokonuje się przeglądu domowej bądź firmowej instalacji klimatyzacyjnej i samego klimatyzatora.

Przegląd przed nowym sezonem warto zrobić zarówno wtedy, gdy klimatyzator wykorzystywany był w okresie wiosennym (funkcja grzania), jak i po dłuższej, zimowej przerwie, podczas której nie korzystano z urządzenia. Serwis klimatyzacji, który zgodnie z warunkami gwarancji powinien być wykonany przez uprawnionych serwisantów obejmuje dokładne czyszczenie całego urządzenia, uzupełnienie czynnika chłodniczego, odgrzybianie oraz przegląd techniczny instalacji. W zależności od posiadanego modelu klimatyzatora i funkcji, które urządzenie posiada, użytkownik może samodzielnie wykonać pewne, podstawowe czynności związane z czystością urządzenia. Niektóre urządzenia, jak klimatyzator ścienny marki Mistral od Lindab, są wyposażone w tryb autoczyszczenia – jest to specjalny, półgodzinny program, podczas którego klimatyzacja zostaje wysterylizowana, usuwane są z niej bakterie, pleśń oraz zanieczyszczenia, po czym urządzenie może od razu rozpocząć normalną pracę. Nowe modele klimatyzatorów ściennych mają także możliwość łatwego wyjęcia filtrów, które samodzielnie można umyć i wyczyścić.

Profesjonalny serwis klimatyzacji

Do dezynfekcji klimatyzacji należy używać wyłącznie atestowanych produktów i najlepiej taką usługę zlecić profesjonalnej firmie serwisującej. W ramach profesjonalnego serwisu przeprowadzona może być dodatkowo usługa czyszczenia parowników i skraplaczy, wymiana filtrów oraz wszystkich uszkodzonych elementów klimatyzacji. Podczas serwisu sprawdzana jest także szczelność instalacji oraz ciśnienie powietrza. Decydując się na serwis, warto wybierać autoryzowany przez producenta klimatyzatora serwis, ponieważ korzystając z usług firm serwisujących klient ma gwarancję, że wymienione części oraz czynnik chłodniczy w stu procentach odpowiadają parametrom danego urządzenia.

Na przeglądzie klimatyzacji na pewno nie warto oszczędzać, ponieważ dzięki regularnym przeglądom instalacja klimatyzacyjna i urządzenia dłużej pracuje bez poważnych awarii, ich praca jest cichsza i przede wszystkim bezpieczna dla wszystkich użytkowników.